Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Łabędź krzykliwy (Cygnus cygnus)
Systematyka
Rząd: blaszkodziobe (Anseriformes)
Rodzina: kaczkowate (Anatidae)
Gatunek: Łabędź krzykliwy (Cygnus cygnus)
Charakterystyka/ morfologia
Duży biało upierzony ptak. Ma długą, szczupłą szyję, którą zazwyczaj trzyma prosto. Kształt głowy jest trójkątny. Nogi są koloru czarnego. Dziób tego ptaka jest dwukolorowy, u nasady jest żółty a na końcu czarny. Żółta plamka jest najczęściej trójkątna. Młode są szare, mają czerwone nogi i dziób bez czarnej plamy u nasady . Szatę białą uzyskują w 3. roku życia. . Prawie dorównuje wielkością łabędziowi niememu, choć nie ma tak okazałej sylwetki. Na wodzie ma wyprostowana szyję i skrzydła położone na grzbiecie, trzyma swój dziób podniesiony, niemal pod kątem prostym. Charakterystyczny dla gatunku jest głęboki krzyk, jaki wydają z siebie przy rozmaitych okazjach: godach, przywoływanie się, ostrzeżenie przed atakiem, podczas zrywania się do lotu, itp. Pomimo dużej wagi jest sprawnym lataczem, jednak w odróżnieniu od łabędzia niemego ruch jego skrzydeł nie wydaje żadnego odgłosu. Samiec jest identyczny jak samica tylko większy. Długość ciała 150 cm, rozpiętość skrzydeł 200 cm, waga 4,5 - 8,2 kg . Są to ptaki migrujące, które na zimę przemieszczają się w cieplejsze rejony.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Ulubione miejsca to duże jeziora z pasem trzcin, śródleśne jeziorka, moczary, stawy i morskie wybrzeża, gdzie przybywa już w lutym i marcu. Zimuje na wybrzeżach morskich i w ujściach rzek, a pod koniec tego okresu dobiera się w pary, które pozostają sobie wierne. Jego pokarmem są części zielone roślin wodnych i ich nasiona. Pisklęta jedzą również drobne bezkręgowce.
Rozwój osobniczy
Łabędzie krzykliwe parują się raz na całe życie, choć zdarzają się "rozwody" jednak dotyczy to tylko około 6% populacji. Podczas "tańca godowego" samiec zwraca się do samicy z skrzydłami w połowie otwartymi i w połowie uniesionymi, tak też czyni samica. Następnie oboje zaczynają intensywnie, naprzemiennie zginać i prostować szyję jednocześnie donośnie krzycząc. Gniazdo zakładają na lądzie, rzadziej w płytkiej wodzie na brzegu w trzcinach lub na wyspie. Tworzy je stera roślinnych materiałów. Przy budowie gniazda uczestniczy zarówno samica jak i samiec, a podczas wylęgu samiec strzeże gniazda i wysiadującej jaja samicy. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając 4 do 7 zielonkawo- białych jaj. Jaja wysiadywane są przez okres 36 dni tylko przez samicę. Pisklęta wykluwają się w jednym czasie i są wyprowadzane na wodę zaraz po obeschnięciu, są szarobure. Młodymi zajmują się oboje rodzice. Rodzina trzyma się razem, pisklęta płyną sznurem za matką, samiec strzeże ich z tyłu. W przypadku zagrożenia reagują oboje rodzice - kąsają dziobem i uderzają skrzydłami. Młode dorastają powoli. Pierze porasta po 2 miesiącach. Karmione są robakami, mięczakami i owadami. Potomstwo zostaje z rodzicami przez zimę. Zdarza się, iż dołącza do nich wcześniejsze potomstwo.
Status gatunku
Objęty ochroną gatunkową .
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.